Zdroj: https://hradecky.denik.cz/z-regionu/cesta-ke-slavnemu-piskovci-trhaviny-bagry-a-sbijecky-20170424.html

Královéhradecko, Kohoutov – Pískovec z kohoutovského lomu je pro své jedinečné vlastnosti známý po celé Evropě. Obdivují ho lidé na Hospitalu Kuks, na Pražském hradě i v Kroměříži.

Dvakrát do roka se z vyhnánovského lomu ozvou mohutné detonace. To když Josef Synek se zaměstnanci uvolňuje plastickými trhavinami ze skály obrovské pískovcové bloky. K jedinému odstřelu použije až 300 kilogramů trhaviny.

Jeho areál je jinak plný těžké techniky. „Celá skála po odstřelu nadskočí. Nechceme ale, aby kameny popadaly, snažíme se je co nejméně rozbít. Potřebujeme narušený pískovec ze skály odlamovat po velkých blocích, které váží až 200 tun,” popisuje náročnou těžbu majitel lomu Josef Synek. Absolvent kamenické průmyslové školy v Hořicích se ke svému oboru vrátil v roce 2013. Po letech strávených v polygrafii a v trutnovském hokejovém dresu pozemky odkoupil v exekučním řízení.

Jedinečné vlastnosti

S obrovskými kameny v kohoutovské místní části Vyhnánov pracuje až devadesátitunový bagr. Balvany pak obvykle odjíždí na broumovskou pilu.

Menší odštěpky upravují k prodeji zaměstnanci přímo v areálu. Používají sbíječky či hydraulické štípačky. Pětice pracovníků se tu stará o jedinečnou ložiskovou surovinu. Pískovec z Vyhnánova je pro svojí kvalitu známý po celé Evropě.

„Každý řekne, že kámen právě z mého lomu je ten nejlepší. Pískovec z Kohoutova je opravdu špičkový. Dokládá to jeho tvrdost, nasákavost, obrusnost. Kdyby tyhle vlastnosti náš kámen neměl, těžko by firma přežívala," uvědomuje si Josef Synek. „Je navíc vyhledávaný památkáři a sochaři. Dobře se s ním pracuje,"

V poslední době se z vyhnánovského pískovce opravoval třeba Hospital Kuks, Pražský hrad, kancelář prezidenta republiky nebo památky v Kroměříži.

„Vyniká odolností proti povětrnostním vlivům, mrazuvzdorností, tvrdostí a malou nasákavostí. To dokazuje použití na vodohospodářských stavbách, třeba na přehradě Les Království. V Jablonci ho zase používali jako brus,"

vyjmenovává využití kamene ze svého lomu Synek.

Výjimečná je i jeho velká barevnost. Od bílé přes žlutou, hnědou až po téměř červenou.

Bohaté zásoby

Z kamene vznikají podstavce i celé sochy. Vhodné jsou jako dlažby, opěrné zdi, bohaté využití mají v zahradní architektuře.

Asi nejlepší reklamu udělal královédvorskému pískovci před stovkami let sochař Matyáš Bernard Braun. Uznávaný umělec tvořil převážně z místních kamenů. Světoznámý je Braunův Betlém, který je vytesán do pískovců v lesích u Kuksu.

Lom ve Vyhnánově poprvé vydal kameny ve 20. letech minulého století. Za komunismu těžba ustala. Majitelé ji obnovili v 90. letech. Podle Synka je tu zásoba ještě na dalších 250 let.

V současné době odsud ročně vyjede asi 50 kamionů se dvěma tisíci tun neopracovaných kamenných bloků. Další tři tisíce tun kamiony vyvezou ve štěrku a řezaném kameni.