Skip to main content

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ministr-kultury-herman-predal-papezi-sochu-sv-anezky-ceske-p4t-/zahranicni.aspx?c=A160910_143951_zahranicni_lve

Ministr kultury Daniel Herman v sobotu ve Vatikánu předal papeži Františkovi sochu sv. Anežky České, která bude umístěna v bazilice svatého Petra do kaple svatých patronů Evropy jako první česká socha. Informovalo o tom české ministerstvo kultury. Ve Vatikánu je s delegací i kardinál Miloslav Vlk.

„Patronka České země Svatá Anežka Česká je pro mne symbolem nejenom české státnosti, ale především symbolem milosrdenství..,“

uvedl ministr Herman

Podle něj je tento dar důstojným příspěvkem ČR papeži Františkoviv době Svatého roku milosrdenství.

Iniciátorkou akceje místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která do Vatikánu s delegací rovněž dorazila. Sochu z vyhnánovského pískovce, která je 160 centimetrů vysoká a váží zhruba 300 kilogramů, vyrobili studenti Střední průmyslové školykamenické a sochařské z Hořic na Jičínsku (více o vzniku sochy čtěte zde).

Svatá Anežka Českáse tak symbolicky vrací do míst, kde byla v listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. Anežka Přemyslovna (Anežka Česká) byla dcerou krále Přemysla Otakara I. Místo života u dvora si zvolila cestu řeholnice a pomáhala chudým a nemocným, mimo jiné ve špitále a útulku v Praze Na Františku, který založila.

Odpoledne odslouží kardinál Vlk mši v bazilice sv. Jana Křtitele Florentského. Odtud po jejím ukončení zamíří procesí do baziliky sv. Petra, kde projde Svatou bránou. Poté bude akce ukončena u oltáře sv. Václava.

Na závěr své cesty uctí Daniel Herman s českou delegací památku kardinála Josefa Berana u jeho hrobu v kapli svatých patronů Evropy.